Meet the crew

Employing qualified teachers and fine art professionals, our instruction team challenges students to think critically, problem-solve, collaborate, and be active participants in the learning process. Our goal is accomplished through incorporating fine arts into our rigorous core academic curriculum.

Administration

Ashley Miller,
Superintendent

Diana Hewitt,
Deputy Superintendent

Sonia De Los Santos,
Business Manager
Miranda Moore,
Chief Financial Officer
Erika Lane,
Accounting Specialist
Shevolta Henson,
Accounts Payable

Terrell Hutchinson-Smith, Director of Special Education

Skylar Mitchell,
Special Populations Specialist

Megan Rhodes,
SPED Secretary

Morgan Long,
Speech Pathology Assistant

Stacey Hairston,
PEIMS Coordinator
Richard Bonton,
Community Resource Specialist
Jamaal Lockett,
Technology Manager

Chris Ugalde,
IT Technician

Shanitra Winslow,
Director of Curriculum & Instruction

NaTasha Henderson,
Assistant Director of Curriculum & Instruction

Kenitra Bennett-Edwards,
C&I Support Specialist & New Teacher Mentor

Michelynne McCarter,
Human Resources Consultant
Melone Hernandez,
Human Resources Representative

Jada Brown,
Human Resources Specialist

Jennie LaCour,
District Child Nutrition Coordinator

Bradford Deyon,
Fine Arts Coordinator

Kanada DeBurr, Communications Specialist

Maintenance & Facilities 

Brandon Miller,
Facilities & Transportation Operational Director

Curtis Sanders,
Facilities Coordinator
Maliek Bell,
Maintenance
Melvin Bonton,
Maintenance
Joey Diaz,
Maintenance
Anthony Swain,
Maintenance
Alfonso Tovar,
Maintenance
Rodney Perkins,
Maintenance

Transportation Department

Gwendolyn Sloan, Transportation Supervisor

Natalie Manning, Dispatch/Secretary

Joy Davis, Bus Driver

Mary Duncan, Bus Driver

Tracey Flynn, Bus Driver

Shanikqua Hawkins- Shelvin, Bus Driver

Alethea Roach, Bus Driver

Tamika Williams, Bus Driver

Fine Arts & Athletics Department

Tracy Matthews,
Theatre Arts

Tatyana Johnson,
Choir

Tranesha Seals,
Dance

Monique Soungie,
Visual Arts

Jamire Williams,
Percussion

Brandon Willis,
Piano

Ashley Cosey-Mills,
Librarian

Andrew Hutchinson,
Athletics Director

Hector Flores,
ISS/ Athletics Coach

Adrian Valentine,
Physical Education Coach

Humble Campus

Monet Calhoun,
Humble Campus Principal

Joycelyn Clifton,
Humble Campus Associate Principal

Chanell Campbell,
Campus Secretary

Stacey Hairston,
PEIMS Coordinator/Registrar

Ludivina Valdez Lopez,
Campus Counselor

Demetria Wills,
Health & Wellness Coordinator

LaTravia Sigers,
Receptionist & Teacher Aide

Demetrus Mallett,
Teacher Aide

Janice Mendez,
Kitchen Manager
Linda Stoot,
Food Service/POS/Cook

Jervasia Breed,
C&I Specialist

Marquette Richardson,
C&I Specialist

Toyre Young,
C&I Specialist

Leola Metoyer,
Special Education Teacher

Dominique Rice-Smith,
Special Education Teacher

Strashaun Butts-Wright,
Special Education Aide

Canisha Ross-Ledet,
Special Education Aide

Ashlee Montgomery,
RTI Assistant
Tonisha White,
RTI Assistant

Mia Martin,
Online Teacher Virtual Coordinator

Shandon Brown,
Pre-K Teacher Assistant

Shage Allen,
Pre-K Teacher

Nakobi Gaither,
Pre-K Teacher

Crystal Clay,
Kindergarten Teacher

Shanekia Coleman,
Kindergarten Teacher

Dona Donaldson,
1st Grade Teacher

Kathryn Norwood,
2nd Grade Teacher

Phyllis Williams,
2nd Grade Teacher

Karina Odom,
3rd Grade Teacher

Brittney Cain,
4th Grade Teacher

Mi’Destini Victorian,
4th Grade Teacher

Brittany Smith,
5th Grade Teacher

MonTavia Williams,
5th Grade Teacher

Robin Jones,
6th Grade Teacher

Shanti Causey,
7th & 8th Grade Teacher

Christopher Gibson,
7th & 8th Grade Teacher

Shaney Jackson,
7th & 8th Grade Teacher

Stephanie Pena,
7th & 8th Grade Teacher

Northshore Campus

LaKesha Winslow,
Northshore Campus Principal

Sonya Akers,
Northshore Campus Associate Principal

Jennifer Gooden,
Campus Secretary

Jessenia Rocha,
Registrar

Ludivina Valdez Lopez,
Campus Counselor

Jacqueline Perry,
Nurse Aide
Torrey Daniels,
Teacher Aide
Sunlaidi Martinez,
Teacher Aide
Kenisa McDaniels,
Kitchen Manager
Charlene Wiltz,
Food Service POS/Cook
Cassaundra Roberson,
C&I Specialist

Dominique Thomas,
C&I Specialist

April Washington,
Special Education Instructional Specialist

Elizabeth Bell,
Special Education Teacher

Denisse Leal-Lozano,
Special Education Aide

Ruth Santiago,
Special Education Aide

Jasmine Foy,
RTI Assistant
Shantey Wiltz,
Pre-K Teacher
Courtney Lily,
Kindergarten Teacher

Tatyana Brown,
Kindergarten Teacher

Cynthia Moore,
Pre-K Teacher Aide

ReKell Rollins,
1st & 2nd Grade Teacher

Shakeeta Sparks,
1st & 2nd Grade Teacher

Gretchen Wallace,
1st & 2nd Grade Teacher

Kamyra Harrison,
3rd Grade Teacher

Briana Davis,
3rd & 4th Grade Teacher

Ryan Shanklin,
5th & 6th Grade Teacher

Tiana Willis,
3rd & 4th Grade Teacher

Kellee Cannon-Head,
5th & 6th Grade Teacher

Jeraldine Clark,
5th & 6th Grade Teacher

Enroll now to RSPA

ADMINISTRATIVE BUILDING
13334 Wallisville Rd.
Houston, TX 77049
(281) 458-4334
information@rhodesschool.org

NORTHSHORE CAMPUS
13334 Wallisville Rd.
Houston, TX 77049
(281) 459-9797

HUMBLE CAMPUS
600 Charles Street
Humble, TX 77338
(281) 319-9300

Charles Russell, M. Ed, President
Michelle Harris, M. Ed, Member
Brittany Hill, Member
Chrishelle Palay, Member
Derrick Sherrard, Member

CONNECT WITH RSPA!